Dascha Esselius

Född i Prag, Tjeckoslovakien
Bosatt i Stockholm sedan 1969
Namnbyte från Dagmar Jerabkova 1993


SEPARATUTSTÄLLNINGAR
och INSTALLATIONER:
2017 Tecken Upplands-Bro Konsthall
2017 Två konstnärer ett verk Galleri Erik Axl Sund, Stockholm, i samarbete med Kenneth Håkansson
2016 Treasures of the Arctic Ocean, Vilnius, Litauen/Lithuania
2015 Ljus och Mörker Konstforum Norrköping
2014 Aurora Borealis V, Vilnius Litauen
2012 Galleri Aniara Sollentuna
2011 Nationalgalleriet Stockholm
2010 Aurora Borealis IV Svenska Institutet Paris
2009 videoinstallationerna Aurora Borealis I,II,III, Umeå
2007-10 Ett besök i glömskans rike
Folkets Hus och Parker/Konstfrämjandet
2007 Mörkrets hjärta Göteborgs Konstmuseum
2005 Galleri Skarstedt
1999 "Norrsken" Stockholms Stadshus
1998 Stadsmuseet och Konstmuseet i Ystad
1997 Galleri Leena Kuumola i Helsingfors
1996,93 Galleri Leena Kuumola i Stockholm
1993 Galleri Brage i Umeå
1993 Galleri Vasa i Falun
1993 Galleri Ahlund i Umeå
1992 Olle Olsson Huset i Solna
1991 Sveagalleriet i Stockholm
1987 Sweger Konst Stockholm
1987 Wadköpings Konsthall i Örebro
1987 Konsthallen i Göteborg
1986 Kulturhuset i Stockholm
1985 Borås Konstmuseum
1985 Galleri Du Nord Borås
1984 Kulturhuset i Stockholm
1984 Espace DA & Du , Paris
1984 VB - galeria, Kuopio, Finland
1984 Södertälje Konsthall
1983 Konstfacks garage


BESTÄLLNINGSVERK:
2017 Spaceship Upplands-Bro kommun
2016 Treasures of the Arctic Ocean på uppdrag av Beepart/ Litauen
2010 Aurora Borealis IV Svenska Institutet Paris
2009 uppdrag av Umeå kommun:
ljusinstallation Aurora Borealis III i centrala Umeå
videoinstallationer Aurora Borealis I och Aurora Borealis II på Umeå flygplats

2008 två ljusgårdar på Jakobsbergs sjukhus SLL
2002 Stockholms Läns Landsting:
Talkliniken på Danderyds sjukhus
(väntrum, undersökningsrum, matsal)
2000 två kontorsplan på Cell ITS i Stockholm
(kontorsrum, lunchrum,
sammanträdesrum, sällskapsrum)
1998 Stockholms Läns Landsting:
två ljusgårdar på Jakobsbergs sjukhus
1997 Stockholms Konstråd: Rinkeby
totalgestaltning av förskolan Bryggans uterum
1993 Historiska Museet i Stockholm - DEN SVENSKA HISTORIEN - en multimediainstallation
1991 Södertälje Kommun:
fontänskulptur och ljusskulptur i Bårstaskolan
1990 Örebro kommun: Ljusskulptur intill Brunnsparken
1990 Örebro kommun: utomhusinstallation till Ö89
1984 Sveriges television: kortfilm "Play with Fire"


INBJUDAN:
2015 officiellt inbjuden att delta i Moskva Biennalen på Biologiska museet
1990 officiellt inbjuden att delta i 21:e Biennalen i Sao Paulo i Brasilien


REPRESENTERAD:
LACDA Los Angeles Center for Digital Art USA, Museum of New Art Pärnu Estland
Moderna museet, Skissernas museum, Statens Konstråd, Sollentuna kommun, Stockholms stad, Södertälje kommun, Umeå kommun, Solna stad, Örebro kommun, SLL, Sundbybergs kommun, SE- banken.
Stiftelsen Filmform distribution: Play with Fire 1984, The Lace 2005, The Brainstorm 2007


STIPENDIER:
1989-2019 Stockholms Stads ateljébidrag
2005-Berginia, polarforskningsexpedition
2004, 2001, 2000, 1998, 1994, 1991, 1988, 1986, 1984 Konstnärsnämnden,
2000 Stockholms Läns Landstings kulturstipendium,
1999 Längmanska kulturfondens stipendium,
2002, 1998 B A Danneliis donationsfond,
1998, 1983 Stockholm stads stipendium,
1997 Nordiska Kulturfondens stipendium,
1997 Kulturfonden för Sverige och Finland,
1983 N J Sjöstedts stipendium.


TÄVLINGAR mm:
1998 Hedersomnämnande för "Ljuskostym för Globen" tävling "Stockholm Färgernas Stad"
1990 officiellt inbjuden att delta i 21:e Biennalen
i Sao Paulo i Brasilien
1990 skissuppdrag av SLL för Vårbergs T-station
1989 skissuppdrag Riksutställningar

ÖVRIGA UPPDRAG:
2011-14 upphandlad konstkonsult vid SLL
2002 Skulptörförbundets ordförande
2004 Studieplanerare ABF Norra Storstockholm
1996 Ledamot i stipendienämnden BUF
1995 Ledamot i KRO:s riksstyrelse
1992-93 utställningsintendent vid Historiska museet i Stockholm
1976 dekormålare vid Nationalmuseet i Sthlm
1976 radiokrönikör i P1/producent Gabriela Garland
1974-78 scenograf och utställningsarrangör vid IKC - Invandrarnas Kulturcentrum









UTBILDNING:

2016 Didaktik II 7,5 hp
2016 Forskningsmetoder 7,5 hp
2016 Pedagogik och samhälle 7,5 hp
2016 Specialpedagogik, 7,5 hp Sthlm universitet
2015 Individens utveckling 7,5 hp Sthlm universitet
2015 Didaktik 7,5hp Sthlm universitet
1999 Konstfack Belysning II, 12 hp
1983-84 spec. elev vid scenografi/DI
1978-83 Konstfack, Skulptur 160 hp


SAMLINGSUTSTÄLLNINGAR i utdrag:
2017 LACDA Electron Salon, Los Angeles USA
2017 40 TOP Winners, Los Angeles Centre for Digital Art, USA
2017 Museum of New Art Pärnu Estland
2017 Anima Mundi/ Rituals/ Consiousness/ Visions Palazzo Ca’ Zanardi, Venedig, Italien
2017 Laura Haber Galeria Buenos Aires Argentina
2017 Le Paysage, Darkroom Gallery, Essex Jct. USA
2016 In Stillness, Darkroom Gallery, Essex Jct. USA
2016 Future Landscapes, Venice Art House, Italy
2016 Oxygen - Fragmented Cities+ Identities Jorge Jurado Gallery Bogotá, Colombia
2016 Environmental Portrait, Darkroom Gallery, Essex Junction, USA
2016 Fragmented Identities, Venice Art House/Palazzo Ca’ Zanardi, Italy
2016 Shadow and Light, Darkroom Gallery, Essex Junction, USA
2016 Skulptur, Ronneby Kulturcentrum
2014 Lokomotiv Bollnäs
2014 Light in the City Tartu Estland
2013 Light in the City Hasselt Belgien
2013 Svenska Kyrkan London
2013 Floating Pictures Stockholm
2013 Angel Orensanz Foundation New York
2013 Galleri Tete Berlin
2013 Galleri Axel Stockholm
2012 Nordisk senter for samtidskonst Karasjok Norge
2012 European sculptur, Edsviks konsthall Sollentuna
2011 Marsvinholms skulpturpark
2011 Etnografiska museet Candyland Vodoo
2011 Stockholms Länsmuseum Sjukt Bra Konst
2009 Nord Art, Büdelsdorf, Tyskland
2009 Konsthallen Luleå
2008 Jämtlands Länsmuseum
2008 Gävleborg Länsmuseum
2008 Tegen 2 Stockholm
2008 Ystad Konstmuseum
2008 Växjö Konsthall
2008 Millesgården
2007 Göteborgs Konstmuseum
2007 Bildmuseet Umeå, Polar Production
2007 Konstnärshuset Stockholm
2006 Vasaborgen Uppsala
2004 Galleri Skarstedt
2000-02 Stockholms Länsmuseum
2000 "Skulpturstråket" Vinterviken i Stockholm
2000 "Fest, Ljus och Fyrverkerier" Nationalmuseum
1999 "Grässkulpturtriennalen" Hammenhög
1998 Konstnärshuset i Stockholm
1996 Restaurang Prinsen
1995 Galleri Grå i Stockholm
1995 "Skapelser" i Västergötland
1994 "Kinnekullebanan"
1993 Historiska museet i Stockholm
1993 "Flaggor vid Kinneviken"
1991 "Skulptur i Nynässlottsspark"
2006,19891988,1984 Kulturhuset i Stockholm
1989 Taxinge slott
1987 Göteborgs Konsthall
1984 Galleri Du Nord, Borås
1984 "L ´E sprit Du Nord" ,Paris
1978 Läckö slott
1976 Göteborgs Konstmuseum
1975 Nationalmuseum
1974 Liljevalchs Konsthall


PUBLIKATIONER:
Dedikerad intervju på ItsLiquids officiella hemsida
http://www.itsliquid.com/inteview-dascha-esselius.html
2017 Le Paysage Darkroom Gallery
2016 Borders Catalogue It´s LIQUID Group
2016 Intervju on It´s LIQUID official webside
2016 In Stiliness Darkroom gallery
2016 Environmental Portrait Darkroom Gallery
2016 Shadow and Light Darkroom Gallery
2013 Nätverket Brudarnas årsbok
2012 EU-tidskrift Magasin 4
2012 Le Delarge Dictionnaire des arts plastiques modernes et contemporains
2011 Skiss/konst, arbetsliv, forskning
2010 Swedish Delight, L´Liberation
2009 Nord Art
2007 Ett besök i glömskans rike, Tänd mörkret, Konstfrämjandets årsbok, SR P1
2006 Pionjärer inom svensk videokonst
2005 Polarforskningssekretariatets årsbok
2003 Stockholms konstråd/ Genomförda projekt
2002 Encyclopedia Allgemeines Kunstlexikon 35,
Oxygeum - sex konstnärer, tre sjukhus
1996 Arkitekturtävlingar 96/8, Konstvärlden 96/2,
1995 Form 95/6
1994 Tanken och Handen Konstfack 150-år
1993 Den Svenska Historien
1989 SVT1/ABC, SR P3, Frikyrkliga studieförbundet Ögat bär lång bortom orden, Vår Lösen 8/89, uppslagsbok Vem är hon? Nordstedts förlag
1987 80-tal 87-26/27, Mosaik 87/4
1984 Kalejdoskop 2-84.Play with Fire SVT2
1983 Mosaik 83/8, Paletten 83/4, Form 83/5
1977 Författarförlagets tidskrift
1975 Statens Konstsamlingars Tillväxt och Förvaltning


FÖRELÄSARE/UNDERVISNING:
2016 Slöjdlärare Vittra Frösunda
2015-15 Bild och slöjdlärare Farstavikensskola Värmdö
2014-15 Bildlärare Hässelby Villastadsskola
2011-14 Bildlärare Södra Ängby skola
2011-13 Södra Ängby skola Skapande skola
2010-13 Viksjöskolan i Järfälla Skapande skola
2010 Projekt Skapande skola på Vasa Real i Stockholm
2010 Projekt Skapande skola på Viksjöskolan i Järfälla
2010-09 föreläsare vid Södertörns högskola,
2009 föreläsare i Göteborgs stadshus,
2008 föreläsare vid Chalmers, föreläsare för vårdanställda i Jönköpings län och i Värmland,
2007 föreläsare under Äldreveckan i Hultsfred, föreläsare vid Umeå Universitet,
1993 lärare vid Umeå Konsthögskola,
1991 lärare vid Nordiska Konstskolan i Finland,
1987-89 lärare vid institutionerna för skulptur, metall och keramik vid Konstfack,
1986-90 lärare vid Virginska Konstskolan i Örebro,
1987-89 huvudlärare i skulptur vid Örebro Konstskola

PROJEKT:
2005-06 deltagare i Skiss/ Konstfrämjandet
2005 polarforskningsresa Beringia etapp 2AB
till Grönland, Alaska, Tjukotka, Wrangels ö
2004-07 forskningsprojekt Porträttgalleri som process och stöd för medvetandet/ Konstnärsnämnden & Konstfrämjandet
2003 forskningsprojektet KAKA / KC- Öst
2002 deltagare i forskningsprojektet Förnyelse av konstbegreppet inom vården/SLL

 till topp